Nieprzyjemne pieczenie w przełyku to problem znany wielu osobom. Zgaga może pojawiać się pod wpływem wielu czynników. Głównym powodem jest zazwyczaj niewłaściwa dieta. Kolejną przyczyną pojawienia się zgagi mogą być używki, w tym kawa. Co jeszcze może powodować pieczenie w przełyku?
Czym dokładnie jest zgaga?
Zgaga powodowana jest podrażnieniem błony śluzowej przełyku. Pojawia się ona w momencie, gdy treści żołądkowe cofają się w stronę przełyku, kwasy z żołądka podrażniają wtedy błonę śluzową. Problem może zaostrzać sie wtedy, gdy osoby narażone na zgagę po obfitym posiłku decydują się na sjestę. Zgaga objawia się dokuczliwym pieczeniem przełyku, nieprzyjemnym kwaśnym lub gorzkim posmakiem w ustach oraz czasami bólem i pieczeniem w mostku. Refluks żołądka bywa często mylony z objawami chorób serca. Czy zgaga wymaga interwencji lekarskiej? Jeśli problem nie jest bardzo silny i nie utrudnia codziennego funkcjonowania, warto najpierw sięgnąć po domowe sposoby radzenia sobie ze zgagą. Do specjalisty należy udać sie wtedy, gdy objawy zgagi trwają nieustannie, nie znikają mimo starań, oraz wtedy, gdy dolegliwości się nasilają. Jak naturalnie można poradzić sobie z pieczeniem w przełyku?
Naturalne sposoby na zgagę
Najważniejsze podczas walki ze zgagą, jest wyeliminowanie tego, co może ją powodować. Po obfitym posiłku zamiast odpoczynku w pozycji lezącej lepiej postawić na spacer lub inną formę odpoczynku. Kolejnym sposobem jest ograniczenie lub całkowite zrezygnowanie z używek. Alkohol, papierosy oraz kawa mogą zaostrzać objawy zgagi. Duże znaczenie ma również prawidłowa masa ciała. Nadwaga wpływa negatywnie na zdrowie i funkcjonowanie organizmu, również na układ trawienny. Osoby z nadwagą są znacznie bardziej narażone na pojawienie się zgagi, niż te, które dbają o utrzymanie właściwej masy ciała. Co jeszcze można zrobić, by pozbyć się zgagi?
- Aktywność fizyczna – siedzący tryb życia powoduje wiele problemów zdrowotnych. Brak ruchu jest przyczyną otyłości, która zaostrza objawy zgagi.
- Żucie imbiru – imbir sprzyja nie tylko zachowaniu świeżego oddechu. Regularne żucie plasterka imbiru po posiłku pomaga złagodzić objawy zgagi. Imbir wchłania kwaśne treści z żołądka, tym samym zapobiegając pieczeniu w przełyku.
- Siemię lniane – kleik z siemienia lnianego to sposób na pozbycie się wielu problemów z żołądkiem. Produkt ten może łagodzić wiele dolegliwości bólowych oraz wzmocnić nabłonek przełyku. Siemię lniane działa też osłonowo na śluzówkę żołądka.
- Soda oczyszczona – doraźny sposób, który może pomóc wtedy, gdy pieczenie już się pojawiło. Łyżka sody zmieszana z wodą jest w stanie zneutralizować kwasy i złagodzić dolegliwości związane ze zgagą.
- Apteczne leki bez recepty – duży wybór środków łagodzących problemy ze zgagą można znaleźć w aptece, przed zakupem warto poprosić o radę farmaceutę.
W momencie, gdy żaden ze sposobów nie działa, a problem ze zgagą coraz bardziej się nasila, warto udać się po poradę do lekarza. Bagatelizowanie sygnałów wysyłanych przez organizm, może stać się przyczyną wielu chorób.