Czym grozi stopa cukrzycowa?

W każdych czasach historii występowały charakterystyczne choroby nękające społeczeństwo. Współcześnie jedną z nich jest cukrzyca. Choć choroba ta kojarzy się głównie z osobami starszymi i mającymi problem z nadwagą lub otyłością, to nie jest to regułą. Źle leczona cukrzyca może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jedną z nich jest tzw. stopa cukrzycowa.

Czym jest cukrzyca i jak się objawia?

Cukrzyca to choroba metaboliczna. Niezależnie od etiologii prowadzi ona do podwyższonego stężenia cukru (glukozy) we krwi, czyli do hiperglikemii. Dodatkowo zaburzone zostają reakcje biochemiczne innych związków jak tłuszcze czy białka. Specyficznymi objawami cukrzycy jest wzmożone pragnienie (polidypsja), częste oddawanie moczu (poliuria) oraz utrata masy ciała. W rozwiniętej i nie leczonej (lub źle leczonej) postaci może rozwinąć się kwasica ketonowa, a nawet śpiączka hiperosmolarna, prowadząca często do śmierci. Cukrzyca może także prowadzić do osłabienia i przewlekłego zmęczenia. Istnieje jeszcze jeden bardzo poważny objaw tej choroby. Jest to stopa cukrzycowa.

Podział cukrzycy

Należy zaznaczyć, że cukrzyca to choroba o bardzo różnej etopatogenezie. Wyróżniamy:

  • cukrzycę typu I – jest ona rozpoznawana najczęściej u dzieci i osób młodych. Przyczyną jest reakcja autoimmunologiczna, która prowadzi do niszczenia komórek beta trzustki. One odpowiedzialne są za uwalnianie insuliny.
  • cukrzycę typu II – jest to najczęstsza postać cukrzycy. Występuje głównie u osób starszych. Prowadzi do niej nadwaga, otyłość, zła dieta i brak aktywności fizycznej.
  • cukrzyca ciężarnych – zwiększa ryzyko wystąpienie w przyszłości cukrzycy typu II
  • cukrzyca wtórna do mutacji genetycznych
  • cukrzyca wywołana infekcjami – może do niej prowadzić wrodzona różyczka, wirus coxackie B, adenowirusy oraz cytomegalowirus
  • cukrzyca polekowa – spowodowana stosowaniem kwasu nikotynowego, glikokortykosteroidów, interferonu alfa (lek przeciwwirusowy), tiazydów.

Stopa cukrzycowa

Jest to poważne powikłanie cukrzycy. Rozwija się ona nawet u co dziesiątego chorego. Występuje najczęściej u osób starszych, których świadomość na temat choroby jest niska. Cukrzyca to choroba, która wymaga dużej systematyczności i wytrwałości. Konieczne są codzienne samodzielne pomiary glikemii oraz odpowiednie dawkowanie insuliny. Lekceważenie tej choroby może mieć bardzo poważne konsekwencji i prowadzić nawet do śmierci. Ważna jest też wczesne wykrycie choroby. Dlatego też zalecane jest badanie poziomu cukru co 3 lata u osób powyżej 45 roku życia. Stopa cukrzycowa prowadzi do poważnych zmian tkanek. Przyczyną jest rozwinięta miażdżyca. Stopa cukrzycowa często objawia się obniżoną zdolnością do odczuwania bólu, czucia i wibracji w obrębie stopy. Często kończy się amputacją. Aby tego uniknąć stosuje się intensywną insulinoterapię, a także specjalne skarpety i obuwie.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2024 MedArt - WordPress Theme by WPEnjoy