Jak rozpoznać i leczyć anemię?

Jest bardzo powszechna i może rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów bądź ujawniając się w sposób błędnie sugerujący inne dolegliwości. Mowa oczywiście o anemii, chorobie, która może dotknąć każdego, a nieleczona prowadzi do poważnych powikłań – mimo to wielu pacjentów zgłasza się do lekarza dopiero kiedy objawy stają się bardzo uciążliwe.

Anemia – czym jest?

Anemia, inaczej niedokrwistość, jest to choroba w której przebiegu dochodzi do patologicznego obniżenia wartości stężenia hemoglobiny, liczby czerwonych krwinek i wskaźnika hematokrytu. Nie jest jednak konieczne obniżenie wszystkich wskaźników jednocześnie, aby zdiagnozować anemię – najczęściej występuje zmniejszenie liczby erytrocytów i to właśnie fakt ten stanowi alarm, że we krwi pacjenta dzieje się coś niedobrego. Chorobę dzieli się na kilka rodzajów, ze względu na przyczynę, która ją wywołuje. Wyróżnia się więc anemię niedoborową wynikającą z deficytu żelaza, niedokrwistość hemolityczną, której przyczyną jest niekontrolowany rozpad czerwonych krwinek, megaloblastyczną, w przebiegu której erytrocyty mają nienaturalnie zwiększoną objętość oraz aplastyczną, która charakteryzuje się zmniejszeniem we krwi liczby wszystkich rodzajów krwinek.

Przyczyny anemii

Najczęściej rozpoznawaną u pacjentów postacią anemii jest niedokrwistość w wyniku niewystarczającej ilość żelaza w organizmie. Do głównych przyczyn takiej sytuacji zalicza się niewystarczającą podaż żelaza w diecie, głównie u osób będących na restrykcyjnych dietach odchudzających lub eliminujących niektóre gruby produktów, np. u wegan czy wegetarian. Anemia może wystąpić także u osób, których organizm nie wchłania żelaza w odpowiedni sposób – sytuacja taka często występuje u pacjentów zmagających się z rozmaitymi dolegliwościami układu pokarmowego, m.in. żołądka. Najgroźniejszą i jednocześnie dość rzadko występującą przyczyną anemii jest przewlekła utrata żelaza, która wymaga szybkiej i dokładnej diagnostyki, może być bowiem związana z krwawieniami z układu pokarmowego czy krwawieniami z dróg moczowych lub rodnych. O ile te ostatnie są łatwe do zaobserwowania, o tyle krwawienia z układu pokarmowego mogą występować przez dłuższy czas bezobjawowo – w wypadku wystąpienia objawów sugerujących anemię zaleca się wykonanie badania kału na zawartość krwi utajonej.

Objawy anemii

Do najczęstszych objawów anemii, które są jednocześnie mało charakterystyczne i często mylone ze zwykłym przemęczeniem, należą:

  • bladość skóry i błon śluzowych,
  • osłabienie,
  • bóle i zawroty głowy,
  • zmniejszona tolerancja wysiłku i szybkie męczenie się,
  • omdlenia.

Leczenie anemii

Leczenie anemii jest zawsze uzależnione od jej przyczyny i stopnia zaawansowania. Najczęściej występująca anemia z niedoboru żelaza jest leczona dietą i suplementami tego pierwiastka, zapisanymi na receptę. Jeśli choroba jest wynikiem niedoboru kwasu foliowego, również stosuje się leki mające unormować poziom tej substancji w organizmie. W najcięższych przypadkach, najczęściej późno zdiagnozowanych. konieczna może okazać się transfuzja krwi, przeszczep szpiku lub nawet usunięcie śledziony.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2024 MedArt - WordPress Theme by WPEnjoy