Pierwsze zatyczki do uszu pojawiły się już w 1908 roku dzięki wynalazkowi Maksymiliana Negwera, chemika i farmaceuty, który połączył trzy proste składniki w całość, a był to zwykły kawałek waty, tłuszczu i wosku. Kolejne, znaczące wydarzenie w kwestii stoperów do uszu miało miejsce w latach 60. XX wieku przy okazji projektu fugi uszczelniającej. Owe spojenie powstało ze specjalnego rodzaju żywicy o absorbujących i elastycznych właściwościach. Jeden z członków zespołu umieścił jej fragment w swoim narządzie słuchu stwierdzając z entuzjazmem, że w końcu nie słyszy gwaru i hałasu swoich kolegów. Pomysł został zaprezentowany wielu inwestorom, opatentowany i upowszechniony. Obecnie te małe przedmioty o skutecznym zastosowaniu znajdują się w sprzedaży na całym świecie, a ich zwolenników przybywa.
Jaką funkcję pełnią stopery do uszu?
„Po co komu stopery do uszu”? Aktualnie nadeszła moda na troskę o nasze ciało i kondycję fizyczną. Świadomość i wiedza o zdrowiu stała się trendy. Zaczęto między innymi interesować się wpływem czynników zewnętrznych na słuch, a jest nim przede wszystkim hałas, częste zmiany wysokości oraz ciśnienia. Z tymi ostatnimi stykają się na co dzień piloci samolotów, stewardessy i stewardzi oraz ekipy pracujące na dużych wysokościach. Z kolei hałas towarzyszy nam w domu, na ulicy, szkole, pracy, w środkach transportu, a szczególnie na lotniskach i dworcach. Od fatalnego w skutkach hałasu chronią jedynie stopery. Zatyczki do uszu pełnią jeszcze jedną zasadniczą funkcję, pozwalają znakomicie wypocząć w czasie snu. Są zbawienne dla wszystkich pragnących regenerującego i głębokiego snu. Stwarzają komfortową zaporę, tłumiąc chrapanie partnera, psa, miauczenie kota czy skrzypienie paneli u sąsiada. Z początku bywają nieświadomie wyjmowane przez sen, ale z czasem stają się integralną częścią naszych uszu. Kluczową informacją jest fakt, że aplikowanie stoperów w warunkach permanentnego hałasu zwłaszcza w pracy jest nade wszystko zdrowe i zalecane. Więcej informacji o stoperach do uszu przeczytasz w artykule: “Jak zatyczki mogą Ci pomóc?”.
Gdzie i jakie stopery kupić?
Stopery do uszu znajdziemy przede wszystkim w drogeriach oraz aptekach. Wykonane z pianki, wosku, silikonu lub miękkiej gumy w rozmaitym stopniu wyciszą zewnętrzne bodźce, hałasy i dźwięki. Większość stoperów o rozmaitych kolorach, ale podobnym cylindrycznym kształcie posiada plastikowe, niekrępujące opakowania, które utrzymują je w czystości i porządku. Komfort ich użytkowania może być także zróżnicowany w zależności od naszych upodobań i indywidualnych preferencji.