Skuteczne sposoby na katar

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni, szczególnie jest się narażonym na osłabienie organizmu i wystąpienie grypy. Jednym z najczęstszych objawów przeziębienia jest dokuczliwy i uciążliwy katar. Może on utrudnić wykonywanie codziennych obowiązków i spowodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych. Jak skutecznie poradzić sobie z katarem domowymi sposobami?

Czym jest katar i jakie są jego objawy?

Katar nazywany jest inaczej nieżytem nosa. Polega on na zapaleniu błon śluzowych nosa, które objawia się występowaniem wodnistej wydzieliny. Katar spowodowany jest wirusową infekcją organizmu, który przez wydzielanie wodnisto-śluzowego wycieku wykazuje reakcję obronną przeciw infekcji. Rzadziej katar może przybierać formę wydzieliny śluzowo-ropnej, która występuje w przypadku kataru o podłożu bakteryjnym. Nieżytowi z nosa może towarzyszyć uczucie zmęczenia, ból głowy i zawroty i nieprzyjemne drapanie w gardle. W ostatniej fazie występowania kataru, wydzielina przybiera postać gęstszego śluzu. Nos jest zatkany, co znacznie utrudnia oddychanie i może powodować gorączkę i osłabienie. Katar zazwyczaj trwa od dwóch do siedmiu dni, natomiast gdy jego objawy występują dłużej, warto zgłosić się do laryngologa, który po przeprowadzeniu wywiadu zleci odpowiedni plan leczenia.

Domowe sposoby na pozbycie się kataru

Aby katar przebiegł szybciej, należy szczególnie zadbać o swój organizm. W walce z nieżytem pomocne są nieinwazyjne sposoby, które w znaczny sposób przyspieszą proces rekonwalescencji. Wśród nich wymienia się:

  • Nawilżanie nosa roztworem wody morskiej. Jest to wyrób medyczny bogaty w sole mineralne, który dostępny jest w każdej aptece. Główną zaletą soli morskiej jest to, że może być stosowana przez każdego członka rodziny, nawet przez małe dzieci. Ułatwia rozrzedzanie wydzieliny i wspomaga higienę nosa, co wpływa na ochronę błony śluzowej przed czynnikami zewnętrznymi.
  • Inhalacje olejkiem tymiankowym. Tymianek dzięki zawartości tymolu i olejków eterycznych niweluje działanie wielu szczepów bakterii. Błyskawicznie radzi sobie z nieżytem i działa lepiej niż niejeden antybiotyk. Inhalacje przy pomocy tymianku wpływają na nawilżenie śluzówki, która podczas kataru jest szczególnie wysuszona.
  • Nawilżanie powietrza. W okresie grzewczym w pomieszczeniach występuje bardzo suche powietrze, które nie pomaga w walce z katarem. Regularnie wietrzone mieszkanie zmniejsza ryzyko wystąpienia kataru, a gdy ten już się pojawi, przyspiesza jego przebieg. Gdy mieszkanie nie może być często wietrzone, należy zainwestować w nawilżacze powietrza na kaloryfery.
  • Częste wydmuchiwanie nosa. Wydzieliny z nosa należy regularnie się pozbywać, nie pozwalając na jej gromadzenie się. Znajdujący się w nosie wyciek dodatkowo podrażnia błonę śluzową i znacznie utrudnia swobodne pobieranie powietrza.
  • Nawodnienie. Odpowiednia ilość wypijanych płynów o temperaturze pokojowej rozwadnia wydzielinę i pozwala uporać się z katarem.
  • Medykamenty z apteki. Pomocne w walce z nieżytem mogą okazać się leki bez recepty dostępne w aptece. Zawierają w swoim składzie pseudoefedrynę i substancje antyhistaminowe, które łagodzą podrażnioną śluzówkę i udrażniają nos. Leki na katar występują najczęściej w formie tabletek, sztyftów lub kropli.

Podrażnioną okolicę nosa, spowodowaną częstym wydmuchiwaniem należy smarować kremami nawilżającymi lub maściami natłuszczającymi, na przykład maścią z witaminą A. Przyspieszy to gojenie się popękanej i zaczerwienionej skóry pod nosem, która szybciej zacznie się regenerować.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2024 MedArt - WordPress Theme by WPEnjoy