Dbanie o oczy rozpoczyna się już od najmłodszych lat

Już w życiu płodowym człowieka wzrok zaczyna funkcjonować, odbierając zmiany w natężeniu światła. Po narodzinach jest bardzo słaby. Dziecko widzi rzeczy tylko z małych odległości, a do tego bardzo niewyraźnie. Z tygodnia na tydzień zmysł jest bardziej rozwinięty. Niemowlę widzi wyraźniej z coraz to większych odległości i zaczyna dostrzegać więcej barw. Już na tym etapie rodzic może pomóc dziecku w stymulacji narządu wzroku poprzez pokazywanie kontrastowych obrazków i zabawek. Wówczas to rodzic dba o oczy swojej pociechy. Codziennie przemywa je roztworem soli fizjologicznej, zwraca uwagę na natężenie światła, uważa na rażące słońce. Dbanie o oczy to istotny element życia już od narodzin, ponieważ wzrok jest najważniejszym zmysłem.

Przychodzi taki moment, że ten mały człowiek zaczyna sam podejmować decyzję. Od niego teraz zależy jak o siebie zadba.

Jest wiele czynników wpływających negatywnie na oczy i pogarszających ich formę. Każdy teraz posiada smartfona, ale czy każdy wie jak jego nadmierne używanie wpływa na wzrok? Ekrany sprzętów multimedialnych tj. telewizory, tablety, komputery i telefony wytwarzają niebieskie światło. To właśnie ono ma tak destrukcyjny wpływ na wzrok. W czasach obecnych raczej niemożliwe jest wyeliminowanie tego czynnika. Dla dobra oczu powinno się ograniczyć długotrwałe używanie tego rodzaju sprzętu oraz nie wpatrywać się w niego ze zbyt małej odległości.

Codzienne zachowania mają ogromny wpływ na kondycję oczu. Praca zawodowa odgrywa tu znaczącą rolę. Osiem godzin spędzanych w biurze, gdy przez większość czasu wzrok jest narażony na niebieskie światło z monitora jest męczące. Oczy stają się suche, zaczerwienione i bolące. Dla zniwelowania tych dolegliwości warto stosować krople do oczu, które mają właściwości nawilżające. Wyjściem z tej sytuacji jest również stosowanie okularów do pracy przed komputerem z specjalnymi szkłami, które niwelują niebieskie światło. W miarę możliwości warto robić sobie krótkie przerwy w czasie pracy, by wzrok miał szansę odpocząć.

Korzystnie jest zrobić wizytę kontrolną u okulisty. Zbadać wzrok w kierunku ewentualnych wad. Szybko zdiagnozowana wada pozwala na dobór odpowiednich okularów, dzięki czemu oczy nie są nadwyrężane. Poza okularami korekcyjnymi dobrym pomysłem jest zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne. Takie, które posiadają niezbędne filtry chroniące przed szkodliwymi promieniowaniem. Polaryzacja jest równie istotna, by w pełni chronić to co ważne.

Można stosować dietę, która wspomaga pracę oczu. Powinna zawierać witaminy A, C i E oraz minerały takie jak cynk, selen, mangan i miedź.

Odpowiednie witaminy odnajdziemy m.in. w wątróbce, szpinaku, marchwi, matce pietruszki, czarnej porzeczce, pełnym mleku, pomidorach i nasionach słonecznika.

Warto urozmaicać swoją dietę, by dostarczać organizmowi wszystkich tych składników.

Właściwe dbanie o oczy wymaga kompleksowego działania. Wszystko co robi się w życiu ma na to wpływ. Praca, dieta oraz to jak spędza się wolny czas. Nie ma na co czekać, bo wzrok jest najważniejszy.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2024 MedArt - WordPress Theme by WPEnjoy