Po co nam woskowina w uchu i jak usuwać jej nadmiar

Woskowina pojawiająca się w uszach to zjawisko całkowicie normalne. Ma ona za zadanie chronić nasz aparat słuchowy. Wiele osób ma jednak problem z jej nadmiarem, który czasem zatyka ucho i powoduje problemy ze słuchem. Często można sobie z tym poradzić domowymi sposobami, ale czasem warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Skąd się bierze woskowina w uchu?

Woskowata wydzielina pojawiająca się w przewodzie słuchowym odgrywa bardzo ważną rolę w oczyszczaniu i nawilżaniu kanału w uchu. Chroni go także przed bakteriami, grzybami i owadami. Woskowina w uchu jest mieszanką lepkiej wydzieliny gruczołów łojowych oraz substancji produkowanych przez gruczoły łojowe.
W zdrowym organizmie produkcja wydzieliny jest dostosowana do potrzeb i nie ma konieczności usuwania nadmiaru. Wystarczy zwykłe mycie uszu wodą z mydłem. W niektórych jednak przypadkach produkcja woskowiny jest bardzo zwiększona.

Do takich sytuacji dochodzi, kiedy do ucha dostają się przedmioty niepożądane np. patyczek kosmetyczny. Mimo ostrzeżeń lekarzy nadal wiele osób próbuje czyścić uszy w ten sposób, nie zdając sobie sprawy z tego, że rezultat ich działania może być odwrotny do zamierzonego. Narażamy się wtedy także na uszkodzenie skóry w uchu, a nawet na naruszenie błony bębenkowej.

Inną przyczyną powstawania nadmiernej wydzieliny w uchu może być intensywne pocenie się, a nawet silny stres.
Woskowina w uchu powstaje także, wtedy gdy do kanału słuchowego dostają różnego rodzaju pyły i zanieczyszczenia. Dzieje się tak, kiedy przebywamy lub pracujemy w pomieszczeniach o większym zapyleniu, a w uszach zachodzi proces obronny.

Przyczyną może zwiększonej ilości wosku być też używanie słuchawek dousznych i aparatów słuchowych.

Jak usuwać wosk z uszu

Kiedy woskowina gromadzi się w uchu, powstaje tak zwany czop. Nawet zdrowe osoby mają czasem do czynienia ze zjawiskiem zatykania się ucha np. podczas kąpieli w basenie kiedy taki czop pod wpływem wody rozmięka i powiększa swoją objętość.

Czasem taki czop częściowo lub całkowicie zatyka ucho i wtedy mogą się pojawić dokuczliwe objawy jak ból, szumy uszne, niedosłyszenie, świąd ucha, a nawet zawroty głowy. Nadmiar woskowiny zasadniczo nie jest groźny dla zdrowia, ale może stanowić duży dyskomfort, dlatego powinno się go usunąć.

Czop można próbować usunąć domowymi sposobami. Przemywać często uszy ciepłą wodą z mydłem lub używać preparatów zmiękczających wydzielinę.

Zalegająca woskowina w uchu może być jednak większym problemem i należy wtedy skorzystać z pomocy lekarza laryngologa. Specjalista przeprowadza tak zwaną irygację, czyli płukanie ucha. Zabieg nie jest bolesny i polega na wstrzyknięciu do ucha letniej wody pod niezbyt dużym ciśnieniem. Kiedy to nie wystarcza, lekarz usuwa woskowinę za pomocą narzędzi jak specjalny haczyk, ssak czy łyżeczka.

Woskowina w uchu jest niezbędna dla jego prawidłowego funkcjonowania. Zabezpiecza je, nawilża i chroni. Dlatego powinniśmy dbać o higienę uszu, kontrolować ilość wydzieliny i jej kolor, by w razie nieprawidłowości móc szybko zareagować i skorzystać z pomocy specjalisty.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2024 MedArt - WordPress Theme by WPEnjoy